چگونه فرزند باهوش داشته باشیم

اختلاف و دعوا در میان بیشتر خانواده ها وجود دارد. مهم این است که این اختلافات به خوبی حل شوند و مشکلات برطرف گردند. وجود اختلاف و دعواهای دائمی تأثیر بدی روی رشد فکری نوزاد، کودک و نوجوان می گذارد. خانوده ای که همیشه میدان کشمکش می باشند، محیط مناسبی برای شکوفایی استعدادها نیست . در این خانواده کسی فرصت رسیدگی به کودک و پرورش او را ندارد، از طرف درگر دعوا و مشاجره به طور مستقیم روی هوش کودکان تأثیر گذاشته و آن را کم می کند.و جود محبت و صمیمیت بین اعضای خانواده و حل اختلاف یه شکل منطقی باعث شکوفایی فکر و اندیشة کودکان می گردد. بنابراین برای داشتن فرزندی باهوش سعی کنید اختلاف خود را به خوبی حل نمایند.
به نکات زیر توجه نمائید:
1 ـ همة خانواده ها تا حدودی اختلاف، درگیری و مشاجره دارند. بنابراین مشکلات فقط مربوط به شما نیست و شما هم می توانید مانند سایر خانواده ها مشکل خود را حل کنید.
یک خانم باید بداند که چه موقع باردار شده است و مراقبتها را شروع کند. داروها، اشعه و مواد مضّر بیشترین تأثیر را در اوایل بارداری دارند، بنایراین یک خانم با دیدن علائم بارداری باید مراقبتها را انجام دهد. هر چند که ممکن است باردار نباشد، چرا که تشخیص حتمی بارداری، بوسیلة آزمایش و توسط پزشک می باشد. با دیدن علائم زیر مراقبتها را شروع کنیدو جهت تشخیص نهایی به پزشک مراجعه نمائید.
1-قطع عادت ماهیانه
2-سوزن سوزن شدن نوک پستانها، پررنگ شدن نوک و اطراف پستان و ظاهر شدن دانه هایی در این منطقه
3-قهوه ای شدن خط سفید میان شکم
4-بروز احتمالی لکه هایی روی بینی و صورت
5-ترش بیش از حد بزاق دهان
6-احساس تکرر ادرار( این علامت در ابتدای بارداری بسیار با ارزش است. )
7-حالت تهوع و استفراغ صبحگاهی همراه با کم شدن اشتها
8-حالت بی میلی به بعضی غذاها
9-درد در دندانهایی که صدمه دیده هستند
10-عصبانیت، بیهوشی و غش
11- خارش، واریس، تپش قلب
خودتان هم باهوش و خلاق شوید
برای داشتن کودکانی باهوش و خلاق، خودتان هم باید باهوش و خلاق شوید، بنابراین ساعاتی را در روز برای این کار صرف کنید و تمریناتی که در بخش های آینده آماده است را ابتدا خودتان انجام دهید.

کتبهایی مانند تقویت هوش، تقویت حافظه، روش مطالعه، معماهای هوشی، تقویت اراده و…. را بخوانید و با افرادی که در این مسائل مهارت دارند گفتگو و مشورت کنید.
در زندگی خود شاداب و سرزنده باشید، تفریح و شوخی را وارد زندگی خود نمائید در مورد مشکلات و مسائل خود سعی کنید راههای تازه ای کشف کنید هر چند که این راهها ممکن است عملی نباشند و یا خنده دار به نظر برسند با کودکان و نوجوانان رفت و آمد کنید و گاهی کارها و بازیهای آنها را انجام دهید.
از هر فرصتی برای یادگیری استفاده کنید.
همیشه شعر زیر را در نظر داشته باشید.
میاسای ز آموختن یک زمان به دانش میفکن دل اندر گمان
بنابراین از هر فرصتی استفاده کنید. صبر نکنید تا بچه دار شوید و آنگاه شروع به کسب اطلاعات در مورد نحوة تربیت او کنید، بلکه از همین حالا این مسائل را بیاموزید و آنها را چنان در ذهن خود مرور کنیدتا هنگامی که بچه دار شدید بتوانید به راحتی آنها را انجام دهید.
قصه ها، شعرها، معماها، اطلاعات عمومی، لطیفه های زیادی یاد بگیرید.مسائلی در مورد عجائب طبیعت، آسمانها، زندگی حیوانات، پرندگان و …. بیاموزید. در مورد صنعت، ریاضی، فیزیک، علوم تجربی، برق و …. اطلاعاتی کسب کنید. از تاریخ تشکیل زمین، تاریخ انسانها، داستانهای تاریخی، شکل زمین، نحوة تشکیل کوهها، علت باریدن باران و …. مطالبی یاد بگیرید. از انواع بازیها، سؤالهای کودکانه و …. بی اطلاع نباشید
.داشتن اطلاعات زیاد و دانستن مطالب و دلیل های آنها باعث می شود تا این مطالب را در زمان مورد نیاز به کودک خود منتقل کنید و حس کنجکاوی و علم دوستی او را روشن نگه
دارید. با پرسش سوالاتی که جواب آنها را می دانید کودک خود را به فکر وامی دارید. این نکته را در نظر بگیرید که هر چه اطلاعات و علوم بیشتری بدانید، کودک شما تیزهوشتر خواهد شد.

آیا فرزند باهوش می خواهید ؟ ( قسمت اول )

بارداری+فرزند باهوش


ازدواج
انتخاب همسر از چند جهت در رشد هوشی کودک مهم می باشد.
1)ژنتیک
هوش و توانایی ذهنی از مواردی است که هم به ژنتیک بستگی دارد و هم تحت تأثیر محیط قرار می گیرد. هنگام ازدواج باید توجه کرد، که با کسی ازدواج صورت گیرد که از نظر هوش و فهم در سطح پایینی نباشد. به این نکته در روایات اسلامی اشاره شده است.
حضرت صادق(ع): « بر حذر باشید از این که با زن احمق ازدواج کنید . همانا مصاحبت با او بلا و گرفتاری است و اولادی ضایع به وجود می آید.»
رسول اکرم(ص): « نگاه کنید و ببینید در چه چیزی فرزند خود را قرار می دهید، پس همان ریشة خانوادگی خود را باز می یابد.» به نقل از رتبطة وراثت و تربیت نوشتة احمد مطهری
البته این موضوع در مورد مرد احمق هم می باشد ولی از آنجایی که نقش مادر مهم تر است در این حدیث روی مادر تدکید شده است. مادر علاوه بر ژنتیک، محیط رشد در دوران جنینی نوزاد را فراهم می کند و از نظر تربیت هم دارای نقشهایی است که از عهدة پدر بر نمی آید.»

/ 0 نظر / 22 بازدید